FS Liptov

1.9.2023 o 18:30 hod.
Križovatka ulíc Mostová a A. Bernoláka

Súbor vznikol v roku 1946 pôvodne ako národopisná skupina ružomberských  papierní, čím sa súbor radí medzi najstaršie folklórne zoskupenia na Slovensku.

V súčasnom členení, sa už ako folklórny súbor, profiloval hlavne po roku 1962, keď začal pracovať pod vedením  Vojtecha Littvu, vyhláseného za najlepšieho amatérskeho tanečníka v Československu. Hneď v roku 1962 získal súbor 1. miesto v celoslovenskej súťaži tvorivosti mládeže. Nasledovali ďalšie domáce i zahraničné sólové i choreografické ocenenia. Z  nich možno spomenúť prvenstvá v celoštátnych prehliadkach choreografií, či celoštátnej súťaže tanečných blokov s cenou Mikuláša Senku.  Z posledných, zahraničných, možno spomenúť sošku Katriny z Mexika 2019. Počas svojej histórie sa súbor predstavil takmer vo všetkých štátoch Európy, ale aj na Ázijskom, Africkom a Americkom kontinente. Viac krát spolupracoval so štátnou televíziou, naposledy pre reláciu Kapura RTVS v rokoch 2020 – 2022.

 Vo svojej tvorbe sa súbor  zameriava na spracovanie folklórneho materiálu z obcí Dolného Liptova, okresu Ružomberok. Je charakteristický interpretovaním valaskej, pastierskej kultúry, alebo špecifického, robotníckeho folklóru..

Súbor pozostáva z troch zložiek: tanečnej, hudobnej a speváckej. Vedenie súboru tvoria: Igor Littva (riaditeľ a choreograf), Marek Chilla (vedúci tanečnej zložky chlapcov), Miroslava Demková a Zoja Pribilovičová (vedúce tanečnej zložky dievčat), Martin Lipták (primáš a vedúci ľudovej hudby), Zora Macková (vedúca  speváckej skupiny).

Vstup voľný.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie neuskutoční. Ďakujeme za pochopenie.

Program

© FULLOVE DNI